Kdybych měl říct jednu věc, o které si myslím, že definuje náš život, je to pozornost. Čemu věnujeme pozornost, to se stává součástí našeho života. Bohužel, je to také pozornost, co lidé v dnešní době ztrácí. Jsme roztěkaní, o naši pozornost usilují média, firmy se svými produkty, lidé kolem nás a my nestíháme a nevíme, co udělat dřív. Má to řešení?
Řešeních jsou v podstatě tři:
1. informační dieta – omezit svou pozornost vstupu nových informací, u kterých není přidaná hodnota (nezlepší nám život, nerozvinou nás), například média, sociální sítě. Je to těžké, protože spousta lidí na těchto věcech má vypěstovanou závislost. Musíme s tím pracovat postupně, ale možné to je. Například si stanovit časový limit pro tento druh zábavy (sociální média) a pak schovat telefon.
2. mindfulness – jde o to jediné, s čím při cvičeních pracujeme – naše pozornost je naším hlavním nástrojem a tím ji i posilujeme. Díky tomu se stáváme schopnější vnímat přítomný okamžik, jsme klidnější, méně roztěkaní, méně se utápíme v negativních myšlenkách. Díky pravidelné praxi se naše pozornost zlepšuje a dokážeme plněji prožívat život.
3. zadat si dlouhodobé cíle a pracovat na nich – například, že se zlepším v cizím jazyku, nebo se naučím jinou novou dovednost. Jenže u spousty lidí to začne tím záměrem a tím to končí. Jak tomu předejít? Vyblokovat si daný čas JEN na tuto aktivitu. Například v pondělí, ve středu a pátek se dvě hodiny od 16.00 do 18.00 se budu učit svahilsky, žádný internet, žádný telefon. Uvidíte, jak při prvních pokrocích budete získávat kontrolu nad svou pozorností zpět, protože pocit z tvorby něčeho je lepší než 5-ti sekundové video na tiktoku.
#8 / Řešeních je několik. Vyžadují však čas a ochotu svou pozornost získat zpět. Dávejte pozor na to, čemu a komu svou pozornost věnujete. Je to to nejcennější, co máte.