To, co nás obklopuje a na co jsme vystaveni, se stává součástí našeho života. Často je to silnější než sebekázeň, kterou se snažíme uplatňovat. Pokud doma nemáte žádné sladkosti je snazší sladkosti nesníst než když na vás čekají v šuplíku. Ale jak můžeme toto pochopení využít k dosažení našich cílů, zvládání stresu stresu a nebo budování návyků (nejen) v rámci pozitivní psychologie?

Existují tři klíčové strategie:

  1. Vytváření prostředí pro úspěch – Naše prostředí má obrovský vliv na naše chování. Pokud chceme například zlepšit naše stravovací návyky, může být mnohem účinnější uspořádat naši kuchyň tak, aby zdravé potraviny byly snadno dostupné, než spoléhat pouze na sebekázeň. Stejný princip platí pro všechny naše cíle – od učení se novému jazyku po zvládání stresu. Položte si učebnici tak, že bude například už otevřená a budete se muset do ní kouknout.
  2. Pozitivní psychologie a expozice – Expozice není jen o fyzických věcech kolem nás. Jde také o myšlenky, kterými jsme vystaveni. Pozitivní psychologie nám ukazuje, že pokud se budeme častěji vystavovat pozitivním myšlenkám a emocím, budeme se cítit šťastnější a motivovanější k dosažení našich cílů. Dokonce stačí si dát nějakou fotku nebo obrázek na oči a už to působí, že jsme šťastnější.
  3. Zvyk a expozice – Čím častěji něco děláme, tím více se to stává zvykem. To je důvod, proč expozice hraje tak velkou roli v budování návyků. Pokud se chceme naučit nový jazyk, musíme se tomuto jazyku pravidelně vystavovat. Když budete chodit automaticky do prostředí, kde se jazykem mluví (nejčastěji asi přes internet), nemusíte se tolik nutit ke studiu jazyka.

#9 / Expozice je mocný nástroj, který může ovlivnit naše chování více než sebekázeň. Využijte ho k dosažení svých cílů, k zvládání stresu a k budování pozitivních návyků.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *