Klidnější a spokojenější život díky ověřenému programu, už od roku 1979

Mindfulness je technika vnímání přítomnosti, která významně snižuje stres, zlepšuje pozornost, a také psychickou pohodu. Více o mindfulness najdete například zde. Díky programu MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) zažijete, co tato převratná metoda přináší a snadno si ji osvojíte.

 

Program MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction)

je 8-týdenní program všímavosti zaměřený na snižování stresu. Kurz zažijete podle metodiky vyvinuté Jonem Kabat-Zinnem v 70. letech 20. století na University of Massachusetts v USA včetně doporučení a aktualizací mezinárodní organizace EAMBA. Působím jako certifikovaný lektor této metodiky (Qualified MBSR Teacher). Kvalifikaci jsem získal v Present Mind Institutu u předních evropských mindfulness expertů – Lot Heijke, Petra Meibert a Günter Hudasch.

V kurzu si osvojíte techniky a cvičení, díky kterým zvýšíte svou psychikou odolnost a celkový pocit pohody. Benefity, které jsou empiricky prokázané a které můžete absolvováním kurzu zažít:

   Snižení stresu
   Snížení úzkostí a ruminace (neustále se vracejících myšlenek)
   Zlepšení schopnosti soustředění a kreativity
   Zlepšení fungování imutnitního systému
   Snížení krevního tlaku
   Zvýšení pocitů klidu a spokojenosti (dokonce dle studií jsou aktivnější centra spokojenosti v mozku)
   Lepší sebeuvědomění svých emocí i automatických reakcí (než „vystartujete“ nebo zareagujete „jako vždycky“)

 

 

Ať už chcete zažívat více pohody doma, lépe zvládat pracovní zátěž, nebo celkově se cítit lépe, s MBSR získáte potřebné nástroje, s kterými nároky současného světa budete zvládat s větší lehkostí a (sebe)uvědoměním.

 

Přihlásit se / více info

↓ Aktuální termíny. Časté otázky ↓

 

Kdy je kurz MBSR pro vás vhodný?

 • když věříte, že dlouhodobým tréninkem mysli a těla (všímavost a všímavá jóga) lze dosáhnout pozitivní změny
 • pokud chcete lépe zvládat stres a zažívat více klidu, a pomocí svých vnitřních zdrojů zvýšit svou psychickou odolnost
 • když se chcete naučit vypořádat s rušivými a opakujícími se myšlenkami nebo se lépe soustředit na přítomný okamžik
 • zvládnete si pro sebe vyhradit 40 – 60 minut denně na cvičení všímavosti a zúčastnit se 9 setkání ve skupině

 

Kdy není možné se zúčastnit kurzu MBSR?

 • nemáte možnosti si vyhradit pro sebe 40 – 60 minut denně na cvičení všímavosti (nejdůležitější část celého kurzu)
 • nemůžete se zúčastnit všech 2,5 hodinových skupinových sezení (8x) a celodenního setkání (1x, o víkendu)
 • máte akutní závislost na drogách nebo alkoholu
 • jste v akutní fázi duševního onemocnění
 • v současné době podstupujete terapii u psychologa, který vám účast zároveň nedoporučil (například z důvodu viz předchozí bod, samotné návštěvy psychologa nebo terapeuta nejsou rozhodně překážkou)
 • máte sebevražedné nebo sebepoškozující sklony
 • máte jiné závažné zdravotní problémy, které by vás na kurzu výrazně omezovaly (vhodná konzultace před zahájením kurzu a probrání možností, zda je účast možná v takovém případě)

 

 

Informace k nejbližším kurzům MBSR

Cena kurzu: 5900 Kč (studenti a důchodci 3900 Kč)

Poznámka k ceně: Pokud by cena byla jedinou překážkou účasti v kurzu a mimo vaše možnosti, můžeme vaše možnosti probrat a cenu stanovit individuálně. Možné je uhradit kurzovné i ve více platbách, vše je o domluvě.

Termíny kurzů: 

26. 1. – 16. 3. 2023 online ZOOM, 1 x týdně (2 a půl hodiny), celodenní setkání v 6. týdnů proběhne offline v Praze 4. března

11. 4. – 29. 5. 2023 prezenčně Teplice/Ústí nad Labem (dle skladby účastníků),  1 x týdně (2 a půl hodiny), setkání v 6. týdnů proběhne 21. května

13. 4. – 1. 6. 2023 online ZOOM, 1 x týdně (2 a půl hodiny), celodenní setkání v 6. týdnů proběhne offline v Praze 20. května

20. 4. – 8. 6. 2023 online ZOOM, 1 x týdně (2 a půl hodiny), celodenní setkání v 6. týdnů proběhne offline v Ostravě 27. května

 

💡 Zažívat méně stresu, být méně rozětkaní, nemyslet na práci, když z ní přijdeme domů a chceme si užít volný čas nebo si umět jednoduše prožít den v klidu, tady a teď a umět se uvolnit, odhodit napětí. To nejsou nerealistické mety. Je to důsledek používání mindfulness. Sám jsem si kurzem jako účastník prošel v roce 2017 a jsem vděčný za dovednosti, které mi dal a díky kterým jsem spokojenější, klidnější nebo zvládám lépe své emoce. Tyto techniky jsou dostupné i vám.
Václav Toman, lektor kurzu

↓ Časté otázky ↓

 

V případě zájmu o více informací ke kurzu nebo k přihlášce vyplňte kontaktní formulář níže či pište na info@vaclavtoman.com nebo volejte na 721 308 602

 

Zpět na přehled služeb Přihlásit se / více info

 

Časté otázky

Je kurz náročný?

Ano i ne. Techniky v kurzu zvládne každý, jsou jednoduché na provádění. Stačí vám jen 40 až 60 minut denně na cvičení. V tom právě pro některé účastníky spočívá i náročnost kurzu. Jinými slovy, najdete-li si pár minut denně, kurz je pro každého a zvládne ho absolvovat středoškolák, důchodce i člověk v produktivním věku (mimo určitá omezení – čtěte výše Kdy není možné se zúčastnit kurzu MBSR?)

 

Jak je možné, že kurz má tak skvělé výsledky?

To, že má kurz tak skvělé výsledky není dáno tím, že jde o „zázračnou metodu“. V první řadě je nutné říct, že kurz využívá užitečných a vědecky ověřených technik (kurz má za sebou skoro půl století empirie a spokojených účastníků po celém světě, potvrzenou mnoha výzkumy ohledně benefitů MBSR pro lidskou psychiku a fyziologii). Skvělé výsledky kurzu jsou pak dány kombinací použití těchto technik, které vás na kurzu naučíme a které nás dostávají z módu neustáleho přemýšlení a ruminací (opakující se, většinou negativní, myšlenky) a vedou nás ke schopnosti uvědomování si přítomnosti, spolu s tím, že technikám v kurzu je potřeba věnovat potřebný čas (40 až 60 minut denně, ať už na setkání nebo v rámci domácích praxí mimo setkání po dobu 8 týdnů).

 

Jaké ke kurzu dostanu materiály?

Dostanete nahrávky s domácími cvičeními, díky kterým lze domácí praxi snadno zvládnout (stačí si jen na ni vyhradit potřebný čas, max. 40 až 60 minut denně), dále příručku účastníka ke každému z 8 týdenních setkání. Domácí cvičení si navíc vždy nejprve vyzkoušíme na společném setkání. Není se čeho obávat.

 

Je kurz online méně hodnotný?

Není. Efektivnost kurzu online je srovnatelná s prezenčním kurzem, je tak stejně hodnotným. Naopak někomu může vyhovovat více (odpadá nutnost dojíždění na setkání, někteří lidé se cítí lépe v bezpečí domova než ve skupině apod.). Při online kurzu je jen důležité si zajistit u počítače relativní klid po celou dobu setkání (2,5 hodiny, 1x týdně), aby vás nevyrušovali ostatní členové rodiny, kolegové, spolubydlící apod.

 

Máte jakékoliv další otázky?

Napište na info@vaclavtoman.com a rád vám je zodpovím.