Proč jsou přestávky při práci klíčem k efektivitě? V současné době, kdy je většina z nás zaměřena na dosahování cílů, může se zdát, že si dělat přestávky je zbytečné či dokonce kontraproduktivní. Nicméně vědecký výzkum a to, jak funguje naše tělo, nám ukazujují pravý opak.

Méně je někdy více: Pro ty z nás, kteří mají tendenci přestávky přeskakovat (taky jsem k nim patřil, teď už ne!), existuje důležitý paradox: přestávky vlastně zvyšují naši produktivitu. Když si dopřejeme chvilku oddechu, obvykle nejpozději po hodině a půl práce, náš mozek se „restartuje“, což nám dodává více energie a umožní nám být efektivnějšími.

Techniky efektivního odpočinku: Existují různé techniky pro efektivní přestávky, jedna z nejznámějších je metoda Pomodoro. Tato metoda využívá časové intervaly práce a odpočinku k maximalizaci koncentrace. Nicméně i obyčejná krátká přestávka může činit zázraky.

Z nabuzení do klidu: Během práce je náš nervový systém, sympatikus, aktivovaný. Sympatikus je zodpovědný za náš „boj či útěk“ reakce, což nás drží v bdělém a zaměřeném stavu. Přestávky by měly sloužit k přechodu do parasympatiku, což je klidový a regenerační stav našeho nervového systému.

Varování pro digitální dobu: Mnoho z nás má tendenci v přestávkách sáhnout po telefonu. To však není ideální volba. Když naše vidění fixujeme na jediný bod, jak to často děláme při práci nebo koukání do telefonu, aktivuje se opět sympatikus. Pro skutečnou regeneraci bychom měli svůj zrak „rozprostřít“ – koukat z okna, vnímat celkově a panoramaticky. Tím dáváme odpočinout nejen svým očím, ale celé nervové soustavě. Stejně tak krátké cvičení mindfulness, procházka venku nebo chvilkové natáhnutí se na gauči při home officu.

#10 / Abyste byli v práci skutečně efektivní, nezapomínejte na pravidelné přestávky a správně si je užijte, aby byly skutečnými přestávkami a ne jen další stimulací. Vaše tělo i mysl vám poděkují a uděláte i více práce.

 

Jak jste na tom s přestávkami vy?

 

PS. Koupil jsem si takové kuchyňské vajíčko asi za 100 Kč, které odpočítává čas a odzvoní přestávku (lepší než mobil, protože se vyhnete rozptýlení). Výsledkem je více energie a více úkolů z to-do listu. Už taky nejsem nejmladší a s přestávkami to jde (skoro) jak za mlada…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *