Dnešní člověk je zvyklý fungovat tzv. spotřebitelským způsobem. Zaplatí peníze, očekává protihodnotu. Poskytne protihodnotu (službu, chodí do práce), očekává peníze. Vždy je to něco za něco. A hned. Příroda oproti tomu funguje tzv. investičním způsobem. Co to je?

Jestli znáte ekonomickou teorii investic, tak víte, že aby vám něco přinášelo prospěch, musíte nejprve vynaložit vy něco (investiční výdaj) a pak čekat. Protihodnota nepřijde hned. Někdy nemusí přijít vůbec. A když už konečně přijdou zisky, přichází až po čase a jen v malých dávkách a teprve za delší dobu jsme na tom stejně a ještě za delší dobu o něco lépe a pak už to přináší zisky „samo“.

Tak funguje i příroda. Na začátku máte semínko, spoustu semínek. Ty se zasadí a je potřeba mnoho času, vody, slunce, než z toho něco vyroste. Pak teprve máte rostlinu, strom a teprve až po tom plody a rostlina je prospěšná pro okolí. Tak to funguje u většiny živého.

Příroda nejprve dlouho dává. Ve spoustě případů to přijde nazmar, ale v dalších několika případech se to vyplatí mnohonásobně.

(Zajímavé je, že lidé, kteří více dávají jsou v životě i úspěšnější. Viz. kniha Dávat a brát od Adama Granta, který to hezky dokládá i empiricky.)

#4 / Vyplatí se přemýšlet investičně i ve věcech, které se netýkají financí. Pojmout investičně svůj život jako to dělá příroda. Všechny věci, které mají opravdovou hodnotu lze vybudovat jen investičním způsobem. Pro dobrou práci je investicí vzdělání a zkušenosti, pro úspěšný projekt je to neustálé zkoušení a nové nápady, pro dobrou kondici je to každodenní cvičení a sport, pro psychickou pohodu je to pravidelná praxe mindfulness a takto bychom mohli pokračovat. Společným jmenovatelem je, že musíme dlouho dávat (bez výsledku) a vytrvat. V čem chcete uspět? Jak můžete u toho myslet investičně?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *